°º¤ø„¸„¸PAŘÍŽ¸„¸„ø¤º°

24. srpna 2008 v 23:20 | M.k.i.n.k.a. |  Pohádková místa
Ano, Paříž, hlavní město Francie se ke kouzelným místům určitě řadí. A to nejen nespočtem kulturních památek, spoustou obchodů, ale i krásou samotného města a řekou Seinou, která jí protéká. Je nádherná, kouzelná a ten, kdo ji navštívil, si kousek z ní odnese navždy s sebou.

Louvre

Louvre - pro někoho vysněné místo, pro někoho jen další nudná zastávka v Paříži, ale každopádně je to veřejné muzeum v Paříži. Může se pochlubit nespočtem historických památek, svým původem a architekturou. A jelikož se postupem času hlavní budova rozšiřovala, a tak přirůstaly další části, může se pyšnit i svými rozměry a v poslední době novou dominantou - skleněnou pyramidou na nádvoří, která slouží jako hlavní vchod.
Louvre se skládá ze tří oddělení - Denon, Sully, Richelieu, avšak ze dvou podlaží, přízemí a spodního patra, no a i když je dobře značen pro přehlednost, není těžké v něm zabloudit.
V jednotlivých částech je rozmístěná expozice ze sedmi kategorií :
  • Egyptské starožitnosti (označení) - Sedící socha Ramesese II.
  • Stará Antická a Orientální keramika (označení) - Okřídlený býk
  • Řecké a Římské starožitnosti (označení) - Afrodita známá jako Venus de Milo
  • Malby, kresby, mědirytiny - XIII. - XIX. století (označení) - Mona Lisa
  • Sklulptury středověku, renesance, a Moderní doby (označení) - Psyché a Kupid
  • Malé umělecké předměty světové historie (označení) Pokoje Napoleona III.
  • Námořnictví a etnografie (označení)
INFORMACE Z HISTORIE: Tuto sbírku začal rozšiřovat František I. v 16. století; Ludvík XIV. tím, že zakoupil sbírky od bankéře Jabacha a Karla I.; s revolucí v r. 1793 bylo muzeum oficiálně otevřeno a roztroušené sbírky sloučeny; 5.září 1888 má muzeum oficiálně 7 kategorií;
LOUVRE MÝMA OČIMA: Je to úžasné muzeum a dokonce v Paříží - takže super. Je neuvěřitelné, že se někde na světě povedlo zařídit a shromáždit tak rozsáhlou sbírku z nejrůznějšího období. Viděla jsem spoustu obrazů, sošek, soch a starožitných předmětů vůbec, Nej zážitek byl asi z Mony Lisy a pokojů Napoleona III., ale bohužel nemůžu říct, že se mi všechny exponáty líbily, protože jsem si je nestačila všechny prohlédnout (škodaaaaa), musela bych na to mít .... 2 měsíce!

Versailles

Nejen zámek, kde se natáčely filmy (třeba s Angelikou), ale i symbol velikosti krále a vlasti a vzor snad pro každého "zámeckého architekta" Evropy - to jsou Versailles.
Když se Ludvík XIV. (1638-1715) rozhodl, že přestaví malý lovecký zámeček svého otce ve Versailles 20 kilometrů západně od Paříže na nádherný palác, bylo králi Slunce právě 23 let. Francouzští panovníci sídlili v Louvru od 13. století. Od roku 1661 se Versailles staly rezidencí a sídlem vlády a absolutním mocenským centrem Francie.
Není divu, že se v zámku často objevuje symlol krále - slunce, potom spooooustu pozlacených předmětů, obrazy, honosné zdobení, mramor.
Když přestavoval král zámek, najal architekty La Vaua a Mansarta, interiérového architekta Le Bruna a zahradního architekta Le Notra. K jeho spokojenosti trvala přestavba 50 let a zámek se tím proměnil ve skvost. V severním křídle se nachází pátá zámecká kaple (1696 - 1710) k poctě Sv. Ludvíka - podlaha je zhotovena z barevného mramoru a na stropě jsou vyobrazeny fresky - Srstoupení ducha svatého (Jouvenet), Vzkříšení Krista (La Foss), Oslava Boha (Copel). Dále tu nejdete spoustu sálů. V sále Venuše najdete na stropě oslavující Venuši jako bohyni lásky, v rozích milenecké dvojice. Dianin sál byl používán jako kulečníkový sál a Merkurův jako královské komnaty. Dále tu je Apolonův sál, Salon války, Salon míru (sloužil jako hrací místnost u královniny ložnice), Sál královniny stráže (dříve jako kaple), ale místnost, která vás opravdu zaujme je Zrcadlová galerie. Je 73 m dlouhá, 10,5 m široká a 12,7 m vysoká. Ve výzdobě se objevují lilie, galští kohouti, hlavy Apolona, antické sochy ( jen kopie, pravé jsou vystaveny v Louvru) a krásné lustry. Právě v této galerii byla podespaná důležitá smlouva s Německem po 1. svět. válce ( 1919) a Ludvík XVI. se tu oženil s Marií Antoinettou.
VERSAILLES MÝMA OČIMA: Versailles je krásný zámek, který si snadno oblíbíte. Moc se mi tam líbilo- úúúúúúúplně všechno. Co byste chtěli dodat k tomu, že se můžete projít zámkem, dříve sídlem významných šlechticů, projít se královskými zahradami ( byly úžasné, ale starat bych se o to asi nechtěla) a užít si prostředí, kde se udála velká část historie...

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk, který dal postavit Napoleon Bonaparte jako znak své síly a vítězství v bitvách. Vítězný oblouk byl vybudován v letech 1806 - 1836 a stojí uprostřed náměstí Charlese de Gaulla na západním konci slavného pařížského bulváru Avenue des Champs-Elysées.
Návrh pochází od architekta Jeana - François Chalgrin a doplňková výzdoba od Francoise Rudeho.
Monument je přes 51 metrů vysoký a 45 metrů široký. Je to druhý největší vítězný oblouk na světě a jeden z nejznámějších monumentů Paříže. Jeho stavbu si objednal císař Napoleon Bonaparte v roce 1806 po vítězné bitvě u Slavkova. Samotné položení základů trvalo dva roky. Když v roce 1810 přijel Napoleon se svou nevěstou arcivévodkyní Marií Luisou do Paříže, byla postavena dřevěná maketa kompletního oblouku. Oblouk byl dokončen až za vlády Ludvíka Filipa Orleánského v letech 1833-36.
Na přední části oblouku vpravo dole je reliéf zachycující francouzské občany odcházející bránit svůj národ před Rakušany a Prusy. Na vlysu nad reliéfem Odchodu dobrovolníků je zvěčněn Pohřeb generála Marceaua, který padl v bitvě proti rakouské armádě v roce 1796 a východní strana vlysu znázorňuje odchod francouzských vojsk o bitvy a západní jejich vítězný návrat.
VÍTĚZNÝ OBLOUK MÝMA OČIMA: I tato památka se může pochlubit svou výzdobou. Je 51 metrů vysoká, takže při výstupu nahoru se po spirálovitém schodišti trošku projdete, ale dá se to zvládnout. No a když se nahoru dostanete, určitě nebudete litovat, protože ten výhled stojí zato. Vítězný oblouk je totiž jakýmsi středem 8 hlavních os Paříže, no a jelikož je Paříž perfektně souměrně promyšlená a většina památek se nachází právě na těchto osách, můžete si je pořádně prohlédnout. A kromě Eiffelovy věžě odsud byl nejlepší výhled.

Eiffelova věž

Eiffelova věž je kovová (ocelová) věž v Paříži, v současnosti nejznámější pařížská dominanta. Byla postavena v letech 1887 až 1889 a až do roku 1930 byla s výškou 324 metrů nejvyšší budovou světa. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.
Eiffelova věž byla postavena u příležitosti Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala, a měla zde původně stát jen do roku 1909. Pařížané tuto stavbu nejprve nenáviděli a označovali ji jako trn v oku (spisovatel Guy de Maupassant pravidelně navštěvoval v ní umístěnou restauraci, protože byla jediným místem v Paříži, odkud věž nebyla vidět). Mezi kritiky stavby patřili také Émile Zola nebo Alexander Dumas.
V současnosti je věž významným turistickým cílem, na nějž jsou Pařížané hrdí a který ročně navštíví 6,5 milionů lidí (2005) z celého světa.
Věž má tři plošiny, první je ve výšce 57 m (345 schodů), druhá ve výšce 115 m (359 schodů) a třetí ve výšce 276 metrů. Třemi nohami věže jezdí lanovky do prvního a druhého patra, ve čtvrté noze jsou schodiště pro pěší. Z druhého patra pak vede výtah do třetího patra. Maximální oscilace vrcholu i při velmi silném větru je 12 cm, výška může vlivem teplot (teplotní roztažnost kovů) kolísat až o 15 cmm.
EIFFELOVA VĚŽ MÝMA OČIMA : No a jak se říká - to nejlepší nakonec. Někdo by si mohl pomyslet - co je tak úžasného na ocelové věži ?! MOC! Jak už jsem zmínila, Eiffelovka se stala dominantou Paříže, lidé si ji prostě zamilovali. Je z ní krásný výhled, má nádherný park a zahrady, budí příjemný dojem a atmosféru. Do Francie prostě patří a za nic bych ji nevyměnila. Možná hraje svou roli oblíbenosti i ta spousta filmových snímků, díky kterým se k lidem dostala do podvědomí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 skjpbtnzj skjpbtnzj | E-mail | Web | 30. května 2009 v 15:27 | Reagovat

1w5Gcc  <a href="http://kitajhbchlal.com/">kitajhbchlal</a>, [url=http://uqxarpzzayfw.com/]uqxarpzzayfw[/url], [link=http://jkcrmcdxggpg.com/]jkcrmcdxggpg[/link], http://xmvjcckavchf.com/

2 ymcvzowng ymcvzowng | E-mail | Web | 11. června 2009 v 19:46 | Reagovat

JVUZRP  <a href="http://xzuyjljawlqx.com/">xzuyjljawlqx</a>, [url=http://etqrjfyignkf.com/]etqrjfyignkf[/url], [link=http://ysknnqhnacvk.com/]ysknnqhnacvk[/link], http://yakhdyrwtqpf.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama